ADHD készségfejlesztő csoport felnőttek számára
A felnőttkorban is fennmaradó ADHD előfordulása a magyar lakosság körében a rendelkezésre álló epidemiológiai adatok alapján 1,3 és 4% között becsülhető. Gyakori problémáról van szó, aminek a tünetek tekintetében a megjelenése változatos. Mind a tünetek, mind a szenvedés mértéke és minősége, ahogy az észlelt funkciózavar is, eltérhet a gyermek- és serdülőkorban észlelt panaszoktól. Egyrészt azért, mert egy idegrendszeri fejlődési variációról van szó és az idegrendszer sokat változik az életkor előrehaladtával, másrészt azért is, mert a felnőtteknek a különböző életszakaszokban különböző élethelyzetekkel és kihívásokkal kell megküzdeniük.
Mire jó ez a program?
Nagyon gyakori jelenség, hogy felnőtt ADHD-s személyek többféle stratégiát is kipróbálnak, hogy rendszerezni tudják életüket, feladataikat, képesek legyenek emlékezni dolgokra és kevésbé legyenek szétszórtak. Mindemellett gyakori probléma felnőtt ADHD-s személyek körében a bizonytalan énkép, a hullámzó, gyakran depresszív hangulat, a szorongás, a kudarctól való félelem és ennek mentén az halogatás, az elkerülés, vagy éppen, hogy a káoszban maradás stratégiája.
A kognitív-viselkedésterápiás programok, mint a Kerekedj felül az ADHD-n! is, azért tudnak hatékonyak lenni, mert:
- A csoport során eszközöket kívánunk adni hosszútávra, amik a későbbiekben mindig elérhetőek maradnak a csoportban résztvevők számára, akár a gondolkodás, akár viselkedési stratégiák terén.
- Csoportban, csoportvezetővel közösen, szisztematikusan, megfelelő időn keresztül gyakorolva és ismételve egyszerű stratégiákat, elmélyülhetnek új ismeretek, szokások, rutinná válhatnak új működések. Ellentétben azzal, ahogy sok ADHD-s felnőtt beszámol róla, hogy pár napig-pár hétig próbál egy új szokást meghonosítani az életében, aztán elfelejti, vagy már nem érdekes, mert elunta, és félbehagyja – idejekorán.
- Sok időt töltünk azzal, hogy megértsük az ADHD-s agy működését és ennek kapcsán
- képes legyen mindenki elválasztani azokat a problémákat és működéseket, amik adottság jellegűek és nem valószínű, hogy változtathatók, azoktól a problémáktól és tapasztalatoktól, amik inkább tanultak és ezért „újrahuzalozhatók”. Ez azért fontos, hogy a későbbiek során is pontosabban legyenek a kliensek képesek megítélni azt, hogy milyen változásokba fognak és milyen stratégiát érdemes választani. Például:
- Azon dolgozni, hogy kevésbé legyek feledékeny, ADHD esetében felesleges. A hatékony stratégia itt az elfogadás és viselkedési stratégiák kialakítása arra, hogyan előzzem meg a feledékenységemből adódó problémákat.
- Az, hogy kudarcosnak ítélem meg a teljesítményemet és ezért elkerülök, halogatok feladatokat, egy tanult mechanizmus, amit újra tudok gondolni és képes lehetek megváltoztatni a gondolkodásom és a viselkedésem szintjén is.
Kiknek ajánljuk a programot?
A csoportba olyan ADHD diagnózissal rendelkező 18 és 65 év közötti személyeket várunk, akik felnőttkorra fennmaradó figyelem és hiperaktivitási zavarral (ADHD) küzdenek és szeretnének hatékony eszközöket kapni a mindennapi életük, ezen belül a halogatás, a szervezés, tervezés és a rugalmasabb gondolkodás területén.
Kiknek NEM ajánljuk a csoporton való részvételt?
Értelmi fogyatékosság, demencia, autizmus spektrum zavar diagnózis, közepes és súlyos személyiségzavar, addiktológiai kórképek, pszichiátriai betegségek akut epizódja (pszichózis, major depresszió, mániás állapot) esetén ez a csoport nem ajánlható.
A csoportról:
A csoport egy bizonyítottan hatékony, strukturált kognitív-viselkedésterápiás programon alapul (Mastering your adult ADHD, Safren et al.2005). Ennek a programnak a magyarul is elérhető munkafüzetéből dolgozunk a csoport során (Kerekedj felül az ADHD-n! VIKOTE, 2011).
Az egyes alkalmak menete is strukturált, állapotfelmérés és visszajelzés, edukációs rész, gyakorlás és otthoni gyakorlás megbeszélése a főbb elemek. Mindemellett a csoporttagok kapcsolódása, a hasonló problémával élő emberek egymást támogató kapacitása is hangsúlyt kap a csoport során.
A csoportot vezeti:
Dr. Simon Viktória Ph.D.
pszichiáter, pszichoterapeuta, az első magyar felnőtt ADHD Ambulancia alapítója a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikán, a program magyar változatának szakmai lektora, a felnőtt ADHD elismert hazai szakértője.
Szépfalvi Tamara
pszichológus, CBT konzultáns jelölt
A csoport megkezdése előtt első interjút készítünk a jelentkezőkkel, aminek során vizsgáljuk a csoportra és a kognitív viselkedésterápiára való alkalmasságot, illetve válaszolunk a felmerülő kérdésekre. Az első interjúról írásban adunk visszajelzést a jelentkezőknek.
Az első interjú díja: 15.000,- Ft (50 perc)
A csoportvezetőről:
Dr. Simon Viktória
2002-ben végeztem a Semmelweis Egyetem Általános Orvosi Karán, majd azóta vagyok a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának munkatársa. Pszichiátria szakvizsgámat 2008-ban, pszichoterapeuta szakvizsgámat 2018-ban szereztem. 2005-től foglalkozom aktívan a felnőtt ADHD-val, aminek keretében Bitter István professzor úrral megalapítottuk az első magyar Felnőtt ADHD Ambulanciát. A tudományos doktori fokozatomat a felnőtt ADHD epidemiológiai kutatásai témakörében szereztem, 2009-ben. Pszichiáterként és pszichoterapeutaként mind a kivizsgálás, a gyógyszeres terápia, mind a kognitív viselkedésterápia módszerével kezelek ADHD-s betegeket, már több, mint 15 éve. A Kerekedj felül az ADHD-n! programot a kezdeményezésemre és a szakmai lektorálásom mellett adta ki a VIKOTE,2011-ben. Ezt a programot használja megjelenése óta a Semmelweis Egyetem Felnőtt ADHD Ambulanciája is.
Részvételi díj:
192.000,- Ft, (16.000,- Ft/alkalom)
A részvételi díj nem tartalmazza az első interjú díját!!
Fizetés:
A csoporttal való elköteleződés jelentősége miatt a szolgáltatási szerződés alapján, a befogadást követően, előre, egy összegben kérjük fizetni a díjat.
Részvételi szabályok:
Az egymásra épülő alkalmak miatt a csoport integritásának érdekében a programról 3 hiányzás fogadható el. A késések tekintetében 5 perc késés elfogadható, utána már nem tudjuk fogadni a csoportalkalmon a késő csoporttagot. Az első csoport alkalom előtt elküldésre kerül egy részletes terápiás csoport szabályzat, amit az első ülésen a csoport közösen fogad el/módosít, majd terápiás szerződésnek a részeként minden résztvevő magára kötelezőnek fogadja el.
Amennyiben a csoportvezető betegsége, vagy más akadályoztatása miatt a csoport alkalom elmarad, annak pótlásáról a VIKOTE és a csoportvezető gondoskodnak.
Helyszín:
VIKOTE Kognitív és Sématerápiás Központ
Budapest, VIII. ker. Baross u.119/a
Időpont
A csoport várhatóan 2024 október végén, vagy november elején indul, a pontos dátumot hamarosan közzétesszük.
A csoport 12 héten át, heti rendszerességgel, alkalmanként 135 perc időtartamú.
Résztvevők száma: minimum 6, maximum 12 fő
Jelentkezését követően, felvesszük Önnel a kapcsolatot az első interjú időpontjának egyeztetése céljából.
Amennyiben további kérdése van a csoporttal kapcsolatban, kérjük, keresse Szépfalvi Tamarát a szepfalvi.tamara@vikote.hu e-mail címen.