“Szembe fordított tükrök” – gyerek-pszichoterápiás módszertani kerekasztal

A konferencia felkért előadója, Christof Loose csütörtöki plenáris előadásán, majd pénteki workshopján bemutatja a gyermek-sématerápia (ST-CA) alapvető sajátosságait. A ST-CA a sématerápia sajátos életkori adottságokhoz módosított eszköze, ami bevonja a szülőket (és akár az egész családot) is a kezelés folyamatába. Minden szereplőnek segít meg- és felismerni alapvető érzelmi szükségleteit, megtanítja azok adekvát kifejezését vagy lereagálást nemcsak a terápiás térben, hanem a meghatározó kapcsolatokban és a család rendszerén belül is. A ST-CA megközelítése megőrizte az eredeti elmélet integratív szemléletét (kognitív- és viselkedésterápia, tárgykapcsolatelméket, kötődéselmélet, gestalt).

Gyermekterápiás képzőhelyek jeles képviselői vállalták, hogy részt vesznek a csütörtök délutáni plenáris előadáson, majd a pénteki workshopon, hogy egy kerekasztal-beszélgetés során megtudhassuk, hogyan látják a ST-CA elméleti rendszerét: milyen hasonlóságokat illetve különbségeket tapasztaltak saját módszerükhöz képest? Mi az, amivel gazdagodtak, illetve milyen javaslatokkal gazdagítanák a ST-CA nézőpontját?

Az alábbi szakemberek vállalták a kerekasztal-részvételt: Erőss Rebeka (klinikai szakszichológus, pszichoterapeuta, áttétel-fókuszú pszihoerapeta /TFP-serdülő/, MRE Betheda Gyermekkrház pszicholgusvezető). Kubovics-Juhász Csilla (pszichológus, gyermekpszichodráma vezető, a Kende Hanna Gyermekpszichodráma Egyesület tagja; Belvárosi Közösségi Tér prevenciós központ szakmai vezetője), Németh Laura (klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta; pár-és családterapeuta; MRE Bethesda Gyermekkórház Kamasz-Szakasz Kognitív-Viselkedésterápiás Gyermekközpont részlegvezető pszichoterapeutája, VIKOTE Gyerekterapeuta szekció vezetője),Pap Erika (klinikai szakpszichológus, szimbólumterapeuta, Magyar Mentalizációs Egyesület,MBT-A terapetája, a Murmo Szakpszichológiai és Művészetterápiás Központ alapítója és vezetője), dr. Szamosi Éva (klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta; Magyar Komplex Pszichoterápiás Egyesület kiképző terapeutája), Weiszburg Panni (klinikai szakpszichológus, pszichoanalitikusan orientál pszichoterapeuta-jelölt; az Ego Klinika pszichoanalitikusan orientált gyermekpszichoterápiás rendelő és képzőhely dolgozója), 

 
A kerekasztal moderátora: Miklósi Mónika PhD (klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, sématerapeuta, Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet Mentálhigiéniai Központja; ELTE PPK Fejlődés- és Klinikai Gyermekpszichológia Tanszék)